APSC00131380270T00
DigiKey Part Number
553-APSC00131380270T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSC00131380270T00
Description
FIXED IND 27UH 52 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 52mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
52mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.3A