APCI001212602R7M80
DigiKey Part Number
553-APCI001212602R7M80TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APCI001212602R7M80
Description
FIXED IND 2.7UH 10.5A 9.3 MOHM
Detailed Description
2.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 10.5 A 9.3mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
13A
DC Resistance (DCR)
9.3mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)