APCI001010405R2TY0
DigiKey Part Number
553-APCI001010405R2TY0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APCI001010405R2TY0
Description
FIXED IND 5.2UH 6A 44.6 MOHM SMD
Detailed Description
5.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6 A 44.6mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
6.5A
DC Resistance (DCR)
44.6mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)