APCI00101040221MY0
DigiKey Part Number
553-APCI00101040221MY0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APCI00101040221MY0
Description
FIXED IND 220UH 800MA 1.59 OHM
Detailed Description
220 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 1.59Ohm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
900mA
DC Resistance (DCR)
1.59Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)