APCI00070746560M80
DigiKey Part Number
553-APCI00070746560M80TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APCI00070746560M80
Description
FIXED IND 56UH 1.14A 260 MOHM
Detailed Description
56 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.14 A 260mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.3A
DC Resistance (DCR)
260mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.181" (4.60mm)