ABBK00160808471Y00
DigiKey Part Number
553-ABBK00160808471Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABBK00160808471Y00
Description
FERRITE BEAD 470 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 300mA 500mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
500mOhm
Manufacturer
Pulse Electronics
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
470 Ohms @ 100 MHz
Features
Automotive
Current Rating (Max)
300mA