RC01-200-S
DigiKey Part Number
6385-RC01-200-S-ND
Manufacturer
PULSE Egston
Manufacturer Product Number
RC01-200-S
Description
CURRENT SEN ROGOWSKI COIL 200A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 200A 1 Channel Rogowski Coil Module, Single Pass Through
Category
Current - Sensing
Mfr
Number of Channels
1
Series
Sensitivity
0.2mV/A
Packaging
Tray
Frequency
50kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C