ADG-L-160-32
DigiKey Part Number
6131-ADG-L-160-32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADG-L-160-32
Description
Programmable DC 5kW 160V 32A 3U
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 160VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply 5" Touch Screen 0 ~ 32A Output 5000W Features Memory, Programmable, LAN, RS-232, RS-485, and USB Interface
Size / Dimension
27.200" L x 17.400" W x 5.200" H (89.00mm x 442.00mm x 650.00mm)
Manufacturer
Preen (AC Power Corp.)
Features
Memory, Programmable, LAN, RS-232, RS-485, and USB Interface
Packaging
Bulk
Power (Watts)
5000W
Part Status
Active
Voltage Regulation - Line
0.1%
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Load
0.3%
Voltage - Supply
187 ~ 264VAC
Current Regulation - Line
0.03%
Voltage - Output
0 ~ 160VDC
Current Regulation - Load
0.2%
Current - Output
0 ~ 32A
Weight
42.1 lbs (19.1 kg)
Display Type
5" Touch Screen