TE6028-2302401
DigiKey Part Number
5998-TE6028-2302401-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE6028-2302401
Description
40VA 230V 24V
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 40VA Power Transformer 230V Primary 24V Secondary 1.666A Panel Mount
Category
Secondary Winding(s)
Single
Manufacturer
PowerUC Electronics
Power - Max
40VA
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Terminal Block
Type
Laminated Core
Size / Dimension
80.00mm L x 66.00mm W
Voltage - Primary
230V
Height - Seated (Max)
59.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
24V
Voltage - Isolation
3500Vrms
Current - Output (Max)
1.666A