Image for GTC06CF-24-28P is not available
GTC06CF-24-28P
DigiKey Part Number
AGTC06CF-24-28P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTC06CF-24-28P
Description
CONN PLUG MALE 24P SILVER CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Series
Contact Finish - Mating
Silver
Packaging
Bulk
Color
Olive Drab
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Positions
24
Shielding
Qualification
MIL-5015 Derivative
Cable Opening
0.610" ~ 0.937" (15.49mm ~ 23.80mm)
Shell Size - Insert
24-28
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C