Image for 805-061-16M12-26PA108 is not available
805-061-16M12-26PA108
DigiKey Part Number
2992-805-061-16M12-26PA108-ND
Manufacturer Product Number
805-061-16M12-26PA108
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Shell Finish
Electroless Nickel
Color
Silver
Features
Backshell, Coupling Nut
Number of Positions
26
Shielding
Shell Size - Insert
12-26
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C