Image for 805-003-02ZN9-10PB is not available
805-003-02ZN9-10PB
DigiKey Part Number
2992-805-003-02ZN9-10PB-ND
Manufacturer Product Number
805-003-02ZN9-10PB
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Shell Finish
Olive Drab Zinc Nickel
Color
Olive Drab
Features
Backshell, Strain Relief
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
9-10
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C