Image for 805-002-16MT9-10PB is not available
805-002-16MT9-10PB
DigiKey Part Number
2992-805-002-16MT9-10PB-ND
Manufacturer
Glenair
Manufacturer Product Number
805-002-16MT9-10PB
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Sealed
Connector Type
Features
Backshell, Coupling Nut, Strain Relief
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
9-10
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C