Image for 804-004-01M14-55SA is not available
804-004-01M14-55SA
DigiKey Part Number
2992-804-004-01M14-55SA-ND
Manufacturer Product Number
804-004-01M14-55SA
Description
CONN RCPT FMALE 55POS CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Shell Finish
Electroless Nickel
Color
Silver
Connector Type
Features
Backshell, Strain Relief
Number of Positions
55
Shielding
Shell Size - Insert
14-55
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C