Image for 804-002-06NF7-10PA is not available
804-002-06NF7-10PA
DigiKey Part Number
2992-804-002-06NF7-10PA-ND
Manufacturer Product Number
804-002-06NF7-10PA
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Color
Olive Drab
Connector Type
Features
Strain Relief
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
7-10
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C