Image for 804-002-06M9-19SA is not available
804-002-06M9-19SA
DigiKey Part Number
2992-804-002-06M9-19SA-ND
Manufacturer Product Number
804-002-06M9-19SA
Description
CONN PLUG FMALE 19POS CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Shell Finish
Electroless Nickel
Color
Silver
Connector Type
Features
Strain Relief
Number of Positions
19
Shielding
Shell Size - Insert
9-19
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C