Image for 804-001-06M12-37PB is not available
804-001-06M12-37PB
DigiKey Part Number
2992-804-001-06M12-37PB-ND
Manufacturer
Glenair
Manufacturer Product Number
804-001-06M12-37PB
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
37 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Electroless Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Sealed
Connector Type
Shielding
Number of Positions
37
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
12-37
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C