Image for 803-002-06NF8-13PN is not available
803-002-06NF8-13PN
DigiKey Part Number
2992-803-002-06NF8-13PN-ND
Manufacturer Product Number
803-002-06NF8-13PN
Description
CONN PLUG MALE 13POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
13 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Color
Olive Drab
Connector Type
Features
Coupling Nut
Number of Positions
13
Shielding
Shell Size - Insert
8-13
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C