Image for 803-002-06M7-10PN is not available
803-002-06M7-10PN
DigiKey Part Number
2992-803-002-06M7-10PN-ND
Manufacturer Product Number
803-002-06M7-10PN
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Electroless Nickel
Color
Silver
Connector Type
Features
Coupling Nut
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
7-10
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C