Image for 803-001-06M10-26PX is not available
803-001-06M10-26PX
DigiKey Part Number
2992-803-001-06M10-26PX-ND
Manufacturer
Glenair
Manufacturer Product Number
803-001-06M10-26PX
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Electroless Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Sealed
Connector Type
Features
Coupling Nut
Number of Positions
26
Shielding
Shell Size - Insert
10-26
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C