Image for 801-009-07MT10-26SA is not available
801-009-07MT10-26SA
DigiKey Part Number
2992-801-009-07MT10-26SA-ND
Manufacturer Product Number
801-009-07MT10-26SA
Description
CONN RCPT FMALE 26POS CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum
Series
Shell Finish
Nickel
Number of Positions
26
Shielding
Shell Size - Insert
10-26
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C