801-009-01MT7-10PA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2992-801-009-01MT7-10PA-ND |
Manufacturer | Glenair |
Manufacturer Product Number | 801-009-01MT7-10PA |
Description | CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp |
Category | Shell Material Aluminum |
Mfr | Shell Finish Nickel |
Series | Contact Finish - Mating Gold |
Packaging Bag | Color Silver |
Part Status Active | Ingress Protection Environment Sealed |
Connector Type | Shielding |
Number of Positions 10 | Current Rating (Amps) 5A |
Shell Size - Insert 7-10 | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |