Image for 801-008-26M17-85SA is not available
801-008-26M17-85SA
DigiKey Part Number
2992-801-008-26M17-85SA-ND
Manufacturer Product Number
801-008-26M17-85SA
Description
CONN PLUG FMALE 85POS CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
85 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Electroless Nickel
Features
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions
85
Shielding
Shell Size - Insert
17-85
Current Rating (Amps)
5A
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C