Image for 801-008-16ZW13-37SA is not available
801-008-16ZW13-37SA
DigiKey Part Number
2992-801-008-16ZW13-37SA-ND
Manufacturer Product Number
801-008-16ZW13-37SA
Description
CONN PLUG FMALE 37POS CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
37 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Stainless Steel
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Color
Olive Drab
Features
Coupling Nut
Number of Positions
37
Shielding
Shell Size - Insert
13-37
Current Rating (Amps)
5A
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C