Image for 801-007-26Z19-19SA is not available
801-007-26Z19-19SA
DigiKey Part Number
2992-801-007-26Z19-19SA-ND
Manufacturer
Glenair
Manufacturer Product Number
801-007-26Z19-19SA
Description
CONN PLUG FMALE 19POS CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Stainless Steel
Mfr
Shell Finish
Passivated
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Sealed
Connector Type
Features
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions
19
Shielding
Shell Size - Insert
9-19
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C