EM1693-12-0#
DigiKey Part Number
EM1693-12-0#-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM1693-12-0#
Description
SPADE TERM TO SPADE TERM 12"
Customer Reference
Detailed Description
12.0" (304.80mm) Spade Terminal To Spade Terminal Test Lead 2000VAC, DC (2kV) 1 Lead, Black
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Length
12.0" (304.80mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Contents
1 Lead, Black
Series
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Packaging
Bulk
Wire Gauge
12 AWG
Part Status
Obsolete
Voltage - Rated
2000VAC, DC (2kV)
Configuration
Spade Terminal to Spade Terminal
Current Rating (Amps)
20 A
1st Connector
Spade Terminal
Temperature Range
131°F (55°C)
2nd Connector
Spade Terminal
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Color
SPADE TERM TO SPADE TERM 12"
In-Stock: 0
Unit Price:
Alternate Length
SPADE TERM TO SPADE TERM 36"
In-Stock: 51
SPADE TERM TO SPADE TERM 60"
In-Stock: 0
Unit Price:
SPADE TERM TO SPADE TERM 24"