73073-BB-12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Pomona Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial SMB to SMB RG-316 12.00" (304.80mm)
Who is Pomona Electronics?
73073-BB-12
DigiKey Part Number
73073-BB-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73073-BB-12
Description
COAX CBL SMB TO SMB 12"
Customer Reference
Detailed Description
Category
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Pomona Electronics
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bag
Cable Type
RG-316
Part Status
Obsolete
Cable Impedance
50 Ohms
Style
SMB to SMB
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector
SMB Jack, Right Angle
Frequency - Max
3 GHz
1st Contact Gender
Male
Color
Copper
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Features
Shielded
2nd Connector
SMB Jack, Right Angle
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
2nd Contact Gender
Male
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Length
COAX CBL SMB TO SMB 24"
In-Stock: 0
Unit Price:
COAX CBL SMB TO SMB 36"
COAX CABLE SMB TO SMB 4'
Unit Price:
COAX CABLE SMB TO SMB 6"