73070-C-48 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Pomona Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial SMA to SMA RG-58C 48.0" (1.2m) 4.0'
Who is Pomona Electronics?
73070-C-48
DigiKey Part Number
73070-C-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73070-C-48
Description
COAX CABLE SMA TO SMA 4'
Customer Reference
Detailed Description
Category
2nd Contact Gender
Male
Manufacturer
Pomona Electronics
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Length
48.0" (1.2m) 4.0'
Part Status
Obsolete
Cable Type
RG-58C
Style
SMA to SMA
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
SMA Jack
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Frequency - Max
3 GHz
1st Connector Mounting Type
Panel Mount
Color
Black
1st Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Features
Shielded
2nd Connector
SMA Plug
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Length
COAX CBL SMA TO SMA 12"
In-Stock: 0
Unit Price:
COAX CBL SMA TO SMA 24"