PCS15-24A-240A-25ZYLQ
DigiKey Part Number
2634-PCS15-24A-240A-25ZYLQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCS15-24A-240A-25ZYLQ
Description
SSR RELAY 25A 48~280VAC QUICK CO
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Category
Voltage - Input
19.2 ~ 28.8VAC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 280 V
Series
Load Current
25 A
Packaging
Tray
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C