PCS15-220A-240A-10ZYL
DigiKey Part Number
2634-PCS15-220A-240A-10ZYL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCS15-220A-240A-10ZYL
Description
SSR RELAY 10A 48~280VAC SCREW TE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Category
Voltage - Input
175 ~ 264VAC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 280 V
Series
Load Current
10 A
Packaging
Tray
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C