PC781-1A-12S-R-X
DigiKey Part Number
2634-PC781-1A-12S-R-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC781-1A-12S-R-X
Description
15 A MICRO ISO AUTOMOTIVE RELAY
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Socketable
Category
Must Operate Voltage
7.5 VDC
Manufacturer
Picker Components
Must Release Voltage
1 VDC
Packaging
Tray
Features
Resistor, Sealed - Fully
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Socketable
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Plug In
Coil Current
109 mA
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Alloy
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.3W
Contact Rating (Current)
80 A
Coil Resistance
110 Ohms
Switching Voltage
16VDC - Max