PSAC45W-240 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Phihong USA
In Stock: 98
Datasheet
24V 45 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
PSAC45W-240
DigiKey Part Number
993-1288-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSAC45W-240
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 45W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
300mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
89 ~ 270 VAC
Size / Dimension
4.72" L x 1.98" W x 1.24" H (120.0mm x 50.4mm x 31.4mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CE, cULus
Current - Output (Max)
1.88A
Weight
0.55 lb (249.48 g)
Power (Watts)
45 W