OBT150-R100-2EP1-IO-0,3M-V1
DigiKey Part Number
2046-OBT150-R100-2EP1-IO-0,3M-V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OBT150-R100-2EP1-IO-0,3M-V1
Description
PHOTOELECTRIC (AUTOMATION)
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Triangulation Optical Sensor 0.197" ~ 5.906" (5mm ~ 150mm) NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON - NC/NO
Category
Output Configuration
NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON - NC/NO
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Light Source
Red LED
Packaging
Box
Connection Method
Cable with Connector, M12
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IP69, IP69K
Sensing Method
Triangulation
Cable Length
11.81" (300.00mm)
Sensing Distance
0.197" ~ 5.906" (5mm ~ 150mm)
Adjustment Type
Adjustable
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C