Image for ML300-R-6M-RT/59/102/115 is not available
ML300-R-6M-RT/59/102/115
DigiKey Part Number
2046-ML300-R-6M-RT/59/102/115-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ML300-R-6M-RT/59/102/115
Description
PHOTOELECTRIC (AUTOMATION)
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Through-Beam Optical Sensor 0" ~ 236.220" (0mm ~ 6m) NPN - Dark-ON
Category
Output Configuration
NPN - Dark-ON
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Light Source
Red (660nm)
Packaging
Box
Connection Method
Cable
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65
Sensing Method
Through-Beam
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
0" ~ 236.220" (0mm ~ 6m)
Adjustment Type
Adjustable
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C