Image for MS3106A24-28SX-RES is not available
MS3106A24-28SX-RES
DigiKey Part Number
5664-MS3106A24-28SX-RES-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3106A24-28SX-RES
Description
ER 24C 24#16 SKT PLUG
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Silver
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
24
Features
Coupling Nut
Grade
Military
Shielding
Qualification
MIL-DTL-5015
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size - Insert
24-28
Voltage Rating
200VAC, 250VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C