Image for MS3101A22-23P-RES is not available
MS3101A22-23P-RES
DigiKey Part Number
5664-MS3101A22-23P-RES-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3101A22-23P-RES
Description
ER 8C 8#12 PIN RECP LINE
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Silver
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
8
Shielding
Grade
Military
Current Rating (Amps)
23A
Qualification
MIL-DTL-5015
Voltage Rating
500VAC, 900VAC/ 700VDC, 1.25kVDC
Shell Size - Insert
22-23
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C