Image for KPSE00E12-10S is not available
KPSE00E12-10S
DigiKey Part Number
5664-KPSE00E12-10S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPSE00E12-10S
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Olive Drab
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
12-10
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C