Image for AE326WG16PB is not available
AE326WG16PB
DigiKey Part Number
5664-AE326WG16PB-ND
Manufacturer
Conesys
Manufacturer Product Number
AE326WG16PB
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Orientation
B
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum
Packaging
Bulk
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Features
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions
16
Shielding
Shell Size - Insert
21-16
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size, MIL
G
Voltage Rating
900VAC, 1250VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C