Image for AE326WD15SN is not available
AE326WD15SN
DigiKey Part Number
5664-AE326WD15SN-ND
Manufacturer
Conesys
Manufacturer Product Number
AE326WD15SN
Description
CONN PLUG FMALE 15POS CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Orientation
N (Normal)
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bulk
Shell Material
Aluminum
Part Status
Active
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
15
Features
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert
15-15
Shielding
Shell Size, MIL
D
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Termination
Crimp
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C