Image for 8LT521F16SN is not available
8LT521F16SN
DigiKey Part Number
5664-8LT521F16SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8LT521F16SN
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Features
Coupling Nut
Number of Positions
16
Shielding
Shell Size - Insert
21-16
Current Rating (Amps)
13A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C