Image for 8D523W55SN is not available
8D523W55SN
DigiKey Part Number
5664-8D523W55SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8D523W55SN
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Olive Drab
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
55
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
23-55
Voltage Rating
1.8kV
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C