Image for 8D017W26PN is not available
8D017W26PN
DigiKey Part Number
5664-8D017W26PN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8D017W26PN
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Olive Drab
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Shielding
Number of Positions
26
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
17-26
Voltage Rating
1.8kV
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C