PE3M0008-72
DigiKey Part Number
6099-PE3M0008-72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE3M0008-72
Description
COAX CBL N-TYPE TO N-TYPE 6'
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial N-Type to N-Type RG-142 72.0" (1.8m) 6.0'
Length
72.0" (1.8m) 6.0'
Packaging
Retail Package
Cable Type
RG-142
Cable Impedance
50 Ohms
Style
N-Type to N-Type
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
N-Type Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
11 GHz
Color
Tan
2nd Connector
N-Type Plug
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C