PE3C10449-18
DigiKey Part Number
6099-PE3C10449-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE3C10449-18
Description
2.92MM FEMALE BULKHEAD TO 1.85MM
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial 1.85mm to 2.92mm RG-405 18.00" (457.20mm)
Category
2nd Connector
1.85mm Jack
Manufacturer
Pasternack
2nd Contact Gender
Female
Packaging
Bag
Length
18.00" (457.20mm)
Style
1.85mm to 2.92mm
Cable Type
RG-405
1st Connector
2.92mm Jack
Cable Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector Mounting Type
Panel Mount
Overall Impedance
50 Ohms