PE3C10406-12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Pasternack
Pasternack
Cable Assembly Coaxial BNC to BNC LMR 240 12.00" (304.80mm)
PE3C10406-12
DigiKey Part Number
6099-PE3C10406-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE3C10406-12
Description
Fire Rated BNC Male to BNC Male
Detailed Description
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Retail Package
Cable Type
LMR 240
Cable Impedance
50 Ohms
Style
BNC to BNC
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
BNC Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
4 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Black
2nd Connector
BNC Plug
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C