PE3940-60
DigiKey Part Number
6099-PE3940-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE3940-60
Description
COAX CABLE SMA TO SMA 5'
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial SMA to SMA RG-55 60.0" (1.5m) 5.0'
Category
2nd Contact Gender
Female
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Packaging
Retail Package
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Length
60.0" (1.5m) 5.0'
Style
SMA to SMA
Cable Type
RG-55
1st Connector
SMA Plug
Cable Impedance
53.5 Ohms
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Overall Impedance
50 Ohms