PE37593/HS-24
DigiKey Part Number
6099-PE37593/HS-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE37593/HS-24
Description
MCX PLUG RIGHT ANGLE TO REVERSE
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial SMA to MCX RG-316 24.00" (609.60mm)
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Pasternack
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging
Bag
Length
24.00" (609.60mm)
Cable Type
RG-316
Style
SMA to MCX
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
MCX Plug, Right Angle
Connector Impedance
50 Ohms
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Frequency - Max
3 GHz
2nd Connector
SMA Jack
Color
Tan
2nd Contact Gender
Male
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C