PE35276/HS-36
DigiKey Part Number
6099-PE35276/HS-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE35276/HS-36
Description
COAX CBL N-TYPE TO MCX 36"
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial N-Type to MCX RG-316 DS 36.00" (914.40mm)
Length
36.00" (914.40mm)
Cable Type
RG-316 DS
Cable Impedance
50 Ohms
Style
N-Type to MCX
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
N-Type Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
3 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Tan
2nd Connector
MCX Plug, Right Angle
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C