PE3495/HS-48 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Cable Assembly Coaxial BNC to BNC RG-142 48.0" (1.2m) 4.0'
PE3495/HS-48
DigiKey Part Number
6099-PE3495/HS-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE3495/HS-48
Description
BNC MALE TO BNC MALE CABLE 48 IN
Detailed Description
Length
48.0" (1.2m) 4.0'
Packaging
Bag
Cable Type
RG-142
Cable Impedance
50 Ohms
Style
BNC to BNC
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
BNC Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
4 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Tan
2nd Connector
BNC Plug
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C