PNF14-6SLF-M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panduit Corp
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 7.962
Datasheet
Blue 6 Stud Spade Terminal Connector Crimp 14-16 AWG
PNF14-6SLF-M
DigiKey Part Number
PNF14-6SLF-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNF14-6SLF-M
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #6 BLU
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Panduit Corp
Wire Gauge
14-16 AWG
Series
Insulation
Insulated
Packaging
Bulk
Features
Serrated Termination
Part Status
Obsolete
Color
Blue
Terminal Type
Spring, Snap
Contact Finish
Tin
Stud/Tab Size
6 Stud
Contact Material
Copper
Width - Outer Edges
0.250" (6.35mm)
Insulation Diameter
0.162" (4.11mm)
Length - Overall
0.750" (19.05mm)
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Tongue Inside Opening
0.140" (3.56mm)